Odkryj tradycyjne imiona słowiańskie

Wieśka Tico

Kultura masowa, pop-kultura trafia również w nasze słowiańskie zakamarki. Albo inaczej rzecz ujmując – imiona słowiańskie, wciąż będące bardzo popularnymi imionami, trafiają do utworów kultury masowej. Bo jak inaczej określić piosenkę wykonywaną przez duet Luis Fonsi i Daddy Yankee pt. Despacito, która przez 5 miesięcy od pojawienia się w sieci została wyświetlona 2 250 089 003 razy. Nie liczę tu innych plików z tym utworem opublikowanych w serwisie YouTube, a jedynie film na kanale LuisFonsiVEVO.

Czy zatem jest to utwór popularny, masowy? Tak, zdecydowanie. Można wręcz rzec, że bardzo masowy. Jednocześnie uzyskał on wiele nowych wykonań, coverów, przeróbek, parodii. Do znakomitych wersji z bardzo dużym humorem i przymróżeniem oka należy kawałek pt. Wieśka Tico (Despacito Parodia – Luis Fonsi) wykonany przez Kabaret Czwarta Fala Łukasz Sienicki i Artur Telus. Weekendowo, wakacyjnie i tanecznie zapraszamy do posłuchania.

A tymczasem Wiesiek – bohater powyższego utworu, zasługuje na nasze uznanie i zainteresowanie również z innych względów. Wszak Wiesiek jest zdrobnieniem imienia Wiesław. Zamiennie zatem możemy używać formy Wiesio, Wiesiek. Wiesław, jako imię pochodzenia słowiańskiego, pierwotnie wywodzone było od imion Wielisław, Wielesław. Żeńskim jego odpowiednikiem jest Wiesława. Wiesław świętuje swe imieniny: 22 maja, 7 czerwca, 21 listopada, 9 grudnia, Wiesława natomiast 22 maja, 9 grudnia.

A jakież znaczenie niesie ze sobą owo imię? Wskazuje ono na tego, który pragnie sławy. A sławę Wiesławowi w XVIII w. przyniósł poemat Kazimierza Brodzińskiego, czyniąc go tytułową postacią. Przez ostatnią dekadę swym humorem i wieloma rysowanymi wprawną ręką Macieja Kisiela anegdotami, bohater komiksu pt. Wiesław, czyli mroki średniowiecza, przybliża życie współczesnych rekonstruktorów wczesnego średniowiecza. Nie będę w tym miejscu wymieniał wielu znanych postaci, które nosiły, bądź noszą to imię. Niemniej – skoro bohater utworu o samochodzie, o którym raczej nie śni przeciętny użytkownik pojazdów mechanicznych, pragnie sławy… Cóż! 1 669 814 wyświetleń piosenki Kabaretu Czwarta Fala w trzy dni od daty jej publikacji to wynik doprawdy imponujący. Więc odtwarzajmy, udostępniajmy i przyczyniajmy się do rosnącej sławy naszego dzisiejszego bohatera i jego imienia.

Boromir Wiesławowic

Wszelkie prawa do w/w utworów należą do autorów, artystów wykonawców oraz producentów je wykonujących.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.