Odkryj tradycyjne imiona słowiańskie

Kazimierz Wachowski In Memoriam

Kazimierz Wachowski In MemoriamFundacja Patrimonium Europae podjęła się szlachetnej inicjatywy uratowania od zapomnienia i zniszczenia grobu Kazimierza Wachowskiego, polskiego historyka, członka Towarzystwa Naukowego Warszawskiego i nauczyciela gimnazjalnego, wybitnego badacza Słowiańszczyzny Zachodniej, jak i jej kontaktów z ludami północy.

Poniżej prezentujemy treść apelu Fundacji Patrimonium Europae:

Szanowni Państwo!

Grób Kazimierza Wachowskiego, polskiego historyka, członka Towarzystwa Naukowego Warszawskiego i nauczyciela gimnazjalnego, znajdujący się na jednym z warszawskich cmentarzy, popadł w zapomnienie i stopniowo ulega zniszczeniu.

Przez dziesiątki lat miejsce pochówku nie było opłacane, co doprowadziło do zadłużenia sięgającego kilku tysięcy złotych.

W obliczu takiej sytuacji należy jak najszybciej podjąć działania w obronie doczesnych szczątków zmarłego w okresie okupacji badacza Słowiańszczyzny oraz stosunków polsko-skandynawskich.Wachowski inicjatywa Patrimonium Europae

Pragniemy dołożyć wszelkich starań, aby ocalić od zapomnienia miejsce ostatniego spoczynku naukowca i nauczyciela!

Wszystkich, którym los grobu Kazimierza Wachowskiego nie jest obojętny, zachęcamy do kontaktu z nami, współpracy oraz finansowego wsparcia akcji.

Numer rachunku: 38 1540 1027 2102 7501 9194 0001
z dopiskiem: grób Kazimierza Wachowskiego.

Autor grafiki: Maciej Zaborowski, facebook.com/MZproPAGANda


O Kazimierzu Wachowskim

Urodził się 4.03.1873 r., zmarł 22.05.1943 r. Studiował na uniwersytecie berlińskim, gdzie zetknął się z innym wybitnym badaczem Słowiańszczyzny – Aleksandrem Brücknerem. Z 1902 roku pochodzi jego pierwsze dzieło pt. Słowiańszczyzna Zachodnia: studya historyczne, tom I (wznowione w 1950 i 2000 r. ). Od 1908 r. działał jako członek Wydziału Nauk Antropologicznych, Społecznych, Historii i Filozofii Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Przed wybuchem I Wojny Światowej opublikował dwie prace dotyczące związków Słowiańszczyzny ze Skandynawią: Jomsborg – Normannowie wobec Polski w wieku X i Olaf Tryggwason na Pomorzu – Normannowie wobec Polski w wieku X.

Kazimierz Wachowski grób

Grób historyka Kazimierza Wachowskiego na Cmentarzu ewangelicko-reformowanym w Warszawie
Autor: Mateusz Opasiński, 2 maja 2012 r., Creative CommonsWachowski Patrimonium Europae

Pierwotna kwota zaległości wynosiła 3233,52 złotych. Od września 2015 roku została zebrana większa część pieniędzy na pokrycie zadłużenia miejsca pochówku na Cmentarzu ewangelicko-reformowanym w Warszawie.

Prezentujemy pierwszą fakturę wystawioną przez Parafię Ewangelicko-Reformowaną w Warszawie.
Opiewa na kwotę 350 złotych.
Tytułem: zastrzeżenie – pierwsza rata (zastrzeżenie ważności grobu śp. Kazimierza Wachowskiego, kwatera W, rząd 2, grób 16, za lata 1986-2026 oraz części wspólne za lata 2007-2015.

W inicjatywę ratowania grobu włączyła się powszechnie znana i lubiana autorka Elżbieta Cherezińska, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Jakub Morawiec, www.lucivo.pl / www.facebook.com/lucivoblog, autor Łukasz Malinowski oraz cała rzesza osób indywidualnych.

Obecnie, aby spłacić zadłużenie potrzeba 300 symbolicznych zniczy. Wystarczy, że JA, TY oraz NASI ZNAJOMI przeznaczą na ten cel jedynie 5 złotych. Ocalmy od zapomnienia miejsce ostatniego spoczynku polskiego historyka, członka Towarzystwa Naukowego Warszawskiego i nauczyciela gimnazjalnego!

Fundacja na rzecz Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego „Patrimonium Europae”
Numer rachunku: 38 1540 1027 2102 7501 9194 0001
z dopiskiem: grób Kazimierza Wachowskiego

Więcej szczegółów na temat inicjatywy znajduje się pod adresem:
https://www.facebook.com/Kazimierz.Wachowski.In.Memoriam/

Godnym wspomnienia pozostaje fakt, iż Fundacja Patrimonium Europae przeprowadziła podobną, zakończoną sukcesem, akcję w zakresie zachowania miejsca pochówku Aleksandra Brücknera.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.