Odkryj tradycyjne imiona słowiańskie

Księgarnia Imion słowiańskich: Borka i Sambor – Postrzyżyny

 

Księgarnia Imion słowiańskich z prawdziwą przyjemnością przedstawia komiks:

Borka i Sambor – Postrzyżyny

Scenariusz: Elżbieta Żukowska
Rysunki: Karol Kalinowski
Redakcja: Łukasz Narolski

Jest to nowy komiks z cyklu dla dzieci i młodzieży pt. „Lubię te historie!” wydany przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Scenariusz komiksu został oparty o opis zawarty w „Kronice polskiej” Anonima tzw. Galla, dotyczący postrzyżyn syna Piasta i syna Popiela oraz wizytę pielgrzymów. Do współpracy Muzeum zaprosiło Elżbietę Żukowską, znawczynię literatury, scenarzystkę i publicystkę oraz Karola Kalinowskiego (znanego także jako KaeReL), jednego z najbardziej oryginalnych i najciekawszych artystów komiksowych w Polsce, autora słynnej „Łaumy” i zdobywcy m.in. Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2016 za „Kościsko”.

Może jednak warto spróbować i przedstawić swoim pociechom komiks jako alternatywną formę spędzenia czasu bez internetu? Komiksy niezmiennie są przecież modne i przyciągające uwagę najbardziej wymagających młodych czytelników.

Karol Kalinowski odpowiedzialny jest za rysunki do „Borki i Sambora” – na co dzień pracuje w bibliotece, a jego książki zdążyły już zdobyć uznanie wśród krytyków, a przede wszystkim odbiorców. Oto kilka nagród, które zdobył w ostatnich latach Kalinowski:

 • Wyróżnienie na Festiwalu Euroshorts 2005 za animowany film jednominutowy „Berek” (2005)

 • Nagroda Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego za rok 2009 w kategorii najlepszy komiks polski – „Łauma” (2009)

 • Nagroda Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku dla wydawnictwa KG za komiks Łauma, za najchętniej wypożyczany tytuł dla młodzieży (2009)

 • Nagroda dla „Łaumy” za Najlepszy Polski Album Komiksowy 2009/2010 na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.

 • II nagroda w ogólnopolskim konkursie na ekslibris „Feliks Nowowiejski w Olsztynie” (2010)

 • Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2016 za „Kościsko”

Więcej o autorze możecie przeczytać tutaj:

 • Kultura Gniewu

 • Wikipedia

 • Culture

Elżbieta Żukowska jest odpowiedzialna za scenariusz komiksu. W pracy badawczej skłania się obecnie ku wątkom słowiańskim we współczesnej fantastyce, ale zaczynała od szerszego spektrum, czego dowodem książka o mitologiach Andrzeja Sapkowskiego. Współpracuje stale z Czasem Fantastyki, gdzie ukazują się jej szkice o polskiej fantastyce i felietony filmowe. Autorka scenariuszy do komiksów o tematyce historycznej, takich jak:

 • Kapitan Wrona

 • Miasto z widokiem

Mamy nadzieję, że dzięki temu komiksowi Wasze dzieci pokochają początki naszej historii!

„Przygody Borki i Sambora to świetny dowód na to, jak w przystępny i atrakcyjny sposób można przybliżyć najmłodszym legendarne dzieje ziem polskich. To dobrze, że gnieźnieńskie Muzeum stara się również tak popularyzować wiedzę o przeszłości. Gorąco polecam i mam nadzieję, że dla wielu małych czytelników komiks ten stanie się inspiracją do zainteresowania się historią.”

prof. dr hab. Jerzy Strzelczyk – historyk

„Przeczytałem to z przyjemnością. Myślę, że to bardzo dobry sposób dotarcia do dzieci z legendą o początkach dziejów Polski. Fabuła jest prosta i bez wielkiego zadęcia. Nie ma nachalnej dydaktyki, ale jest aura tajemniczości. Dzieciom się spodoba, chociaż nie będzie to konkurencja dla internetu, niestety.”

prof. dr hab. Przemysław Urbańczyk – archeolog

„Sum-wodnik, władca boru Leszy, gościnny Piast, okrutni Popielidzi i złota rybka – wszystkie te niezwykłe postaci spotkacie w komiksie o wszędobylskich dzieciach, Borce i Samborze, dla których niestraszne są czary ani stwory lasu! Od czasu rysowanej przez Grzegorza Rosińskiego serii „Legendy polskie” nie czytałem równie atrakcyjnej komiksowej opowieści o legendarnych początkach naszego kraju!”

Artur Szrejter – popularyzator wiedzy o wczesnym średniowieczu i redaktor komiksów

 

ISBN: 978-83-61391-13-15
Borka i Sambor część I
Autorzy: Elżbieta Żukowska, Karol Kalinowski
Redakcja: Łukasz Narolski
Koordynacja: Magda Robaszkiewicz (MPPP w Gnieźnie)
Korekta: Dariusz Stryniak (MPPP w Gnieźnie)
Łamanie: YOS Studio
Wydawca: Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
Patronat: Patrimonium Europae
Oprawa: miękka
Numer wydania: I
Rok wydania: 2017

Cena: 18,00 zł

Wszystkich zainteresowanych zakupem powyższej publikacji zapraszamy do kontaktu za pośrednictwem Facebooka, mailowo,  bądź telefonicznie.

Źródło: Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.