Odkryj tradycyjne imiona słowiańskie

Wojciech czy Stanisław? Najbardziej popularne imiona słowiańskie.

Na blogu Imiona słowiańskie poruszałem już wcześniej tematykę najbardziej popularnych imion pochodzenia słowiańskiego. Wówczas prezentowane dane pochodziły z rejestrów Urzędów Stanu Cywilnego w zakresie nadawania imion nowonarodzonym dzieciom. Aby zaprezentować inne spojrzenie na popularność poszczególnych imion, za pośrednictwem naszego profilu na Facebooku przeprowadzona została ankieta pod tytułem „Wojciech czy Stanisław? Zagłosuj na najbardziej popularne imiona słowiańskie”. Na zadane pytanie: Jakie Waszym zdaniem imiona słowiańskie są najbardziej popularne? oddanych zostało 100 głosów. Część imion została zaproponowana na wstępie ankiety, reszta imion została zgłoszona przez osoby biorące w niej udział. Wyniki naszego badania wskazują jakie imiona są najczęściej nadawane, najbardziej lubiane czy po prostu popularne w naszym otoczeniu. Fakt, sto głosów nie jest miarodajne i nie daje reprezentatywnej próby, ale pokazuje już pewien obraz. Co więcej, zachęca do dalszych badań i analiz i zapewne już wkrótce zaproponujemy naszym czytelnikom nową formułę ankiety. Tymczasem zachęcam do zapoznania się z wynikami dotychczasowego głosowania.

Pierwszą trójkę spośród 28 wskazanych w badaniu imion stanowią:

Wojciech – 16 głosów (%)

Jarosław – 14

Stanisław – 13

Następnie Radosław – 10 głosów (%)

oraz z bliskim mu wynikiem Sławomir – 8.

Dalej plasują się:

Zbigniew – 5

Marzena – 5

Przemysław – 5

Lech – 3

Mieszko – 3

Kazimierz – 2

Milena – 2

Władysław – 2

Mirosław – 2

Igor – 2

Bolesław – 2

Gniewomir – 2

Bronisław – 1

Bogdan – 1

Mirosława – 1

Bożena – 1

W ankiecie pojawiły się również imiona:

Leszek, Radochna, Bogumił, Radomir, Wanda, Miłosz, Bogumiła, jednak nie uzyskały one żadnego głosu od osób uczestniczących w głosowaniu.

Nasza ankieta trwała 2 tygodnie między 14 a 28 grudnia. Niebawem zaproponujemy więc nową formułę głosowania na imiona słowiańskie, które zdaniem naszych Czytelników zajmują najwięcej miejsca w polskiej przestrzeni.

Boromir Wiesławowic

Share