Odkryj tradycyjne imiona słowiańskie

Drugi tom komiksu „O Wiesławie i żywej wodzie” – zapowiedź

Drugi tom komiksu pt. „O Wiesławie i żywej wodzie”

Nie umilkły jeszcze echa zeszłorocznej premiery pierwszego tomu komiksu z cyklu „Baśnie słowiańskie”, zatytułowanego „O leniwym Wiesławie i jego pomocnikach”, a już mamy zaszczyt poinformować o zbliżającej się premierze drugiego tomu. Komiks „O Wiesławie i żywej wodzie” ujrzy światło dzienne już w tym roku. Co prawda pierwotna data premiery 17 kwietnia z przyczyn niezależnych, acz oczywistych, musiała ulec zmianie. O nowym terminie niezwłocznie poinformujemy wszystkich czekających na nowe przygody Wiesława i jego pomocników.

Czytelnikom pierwszego tomu Wiesława przedstawiać nie trzeba. Tym, którzy z jego sympatyczną postacią będą mieli okazję zetknąć się po raz pierwszy, warto tylko wspomnieć, że ów woj słowiański poszczycić się może wyjątkowym talentem, do pakowania się w tarapaty… i to nie byle jakie! W pierwszym tomie stawić musiał czoła zagadce znikających jabłek, a później wywalczyć sobie drogę do serca wybranki. W drugiej odsłonie komiksu łatwiej na pewno nie będzie, albowiem wyruszyć on będzie musiał na poszukiwanie żywej wody, by uratować swego ojca przed nieuleczalną chorobą. W tym celu będzie musiał zmierzyć się ze złośliwym bagiennikiem, przechytrzyć gadające ptaki, a nawet zejść do bezkresnych labiryntów ukrytych wewnątrz Ślęży

Jak wspomina sam autor, mimo baśniowego charakteru fabuły, komiks skierowany jest nie tylko do najmłodszego czytelnika.

„Myślę, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. W końcu słowiańskie baśnie pełne są uniwersalnych przesłań, a humor, który towarzyszy przygodom Wieśka rozbawi nie tylko dzieci, ale także rodziców i dziadków. Cały projekt jest też próbą przypomnienia, że lokalne podania i legendy mogą śmiało konkurować z obecnymi w powszechnej świadomości bajkami braci Grimm, czy Andersena”

mówi Maciej Kisiel.

Już w pierwszym tomie „Baśni słowiańskich” widoczne były odniesienia do polskiej codzienności, do motywów literackich i politycznych. Jak będzie w nowym zeszycie?

„Kolejna publikacja ma więcej kolorytu lokalnego. Akcja rozgrywa się głównie na Dolnym Śląsku, gdzie mieszkam od 2007 roku. Uważny czytelnik z pewnością wyłapie charakterystyczne miejsca i lokacje, które zresztą pojawiają się nie przez przypadek. Niewiele osób pamięta, że słowiańskie legendy mówiące o żywej wodzie, niemal zawsze krążyły wokół „sobotniej góry”, a przecież właśnie taką górą jest nasza Ślęża”

dodaje.

„O Wiesławie i żywej wodzie” to drugi komiks z cyklu „Baśnie słowiańskie”, który jest współczesnym spojrzeniem na zapomniane lub mniej znane legendy słowiańskiego kręgu kulturowego. W lekki, nieco żartobliwy sposób, pokazuje on złożoność i niejednoznaczność motywów, które do dziś przetrwały w podaniach i tradycji ludowej. Obok psotnych słowiańskich demonów pojawiają się dzielni wojowie, lokalni wieśniacy dumają, dlaczego w ziemi rosną poszczerbione garnki, a głazy na Ślęży snują swą własną opowieść.

Drugi tom komiksu jest już dostępny w ramach przedpremierowej sprzedaży na stronie internetowej Wiesiu.pl. Dla fanów przygotowane zostały specjalne pakiety, które poza komiksem zawierać będą również kilka niespodzianek, takich jak koszulka, plakat, odręczny rysunek autora z dedykacją oraz reprint szkiców ze studium postaci.

A już w tym momencie mamy przyjemność zaprezentować demo nadchodzącego komiksu:

Informacja o autorze komiksu:

Maciej Kisiel – ilustrator, grafik i edytor urodzony w 1983 r. w Jarosławiu. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego ostatecznie osiedlony na Dolnym Śląsku (mieszkaniec Środy Śląskiej od 2016 r.). Oddany miłośnik wąsów i tuningowanych na Podkarpaciu polonezów na gaz. Z rekonstrukcją historyczną związany od 1999 r. W wolnych chwilach swoją uwagę poświęca tematyce bajek i baśni oraz wczesnośredniowiecznemu malarstwu bizantyjskiemu.

„O Wiesławie i żywej wodzie”

Tekst i rysunki: Maciej Kisiel

Wydawca: Mamy.To (studiomamyto.pl)

Data premiery: 2020 r.

Format: A4 (210 x 297 mm)

Liczba stron: 52 (48 + 4 okładki)

Strona www: wiesiu.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.