Odkryj tradycyjne imiona słowiańskie

„Śladami szeptów” – reportaż o podlaskich szeptuchach

Tematyka szeptuch jest zapewne bliska wszystkim zainteresowanym tematyką słowiańską. Szerszą popularność, przynajmniej w ramach popkultury, szeptuchom przyniosła poczytna powieść Katarzyny Bereniki Miszczuk z serii Kwiat paproci pt. „Szeptucha”. Bohaterka tej fabularnej historii imieniem Gosława przybywa w malownicze rejony Gór Świętokrzyskich i tam rozpoczyna swą praktykę. Wiadomym jest, że zajęciem szeptuch jest uzdrawianie ludzi, niekiedy sprowadzane do synonimu zielarstwa, owiane też swoistym nimbem tajemnicy, czy wręcz magii. Inne, dostępne na polskim rynku wydawniczym publikacje wcale nie ułatwiają zrozumienia istoty aktywności bab, znachorek, ludowych uzdrawiaczek.

Jakkolwiek temat ten jest niezwykle interesujący, zwłaszcza na swą tajemniczość, tak jasne jego opisanie wymaga niemałego trudu. Przede wszystkim należy dotrzeć do źródła, do osób, które wciąż zajmują się tą wyjątkową aktywnością. Ponieważ szeptuch żyje już niewiele, jest to zadanie dodatkowo trudne. A gdzie szukać tych, które mogłyby podzielić się własną wiedzą i doświadczeniem, uchylając rąbka tajemnicy? Okazuje się, że współcześnie żyjące szeptuchy mieszkają i pomagają na Podlasiu. W podróż do tego uroczego zakątka Polski wybrała się Pani Iwona Zajfryd, autorka reportażu pt. „Śladami szeptów”. Dotarła ona do wciąż żyjących osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Poznając ich praktyki osadzone w kulturze prawosławia, przedstawia rzeczywisty obraz szeptuch. Odczarowuje obudowane fantazją beletrystycznych opracowań, ukazując w wiarygodny, wręcz realistyczny sposób. Książka wciąga Czytelnika w podróż szlakami Podlasia, ale też w metafizyczną wyprawę do świata modlitw, tajemnicy, magii.

Książka „Śladami szeptów” swą premierę miała 30 września br. Została objęta patronatem przez ISAP Słowiańską Agencję Prasową oraz Imiona słowiańskie. Dostępna jest do kupienia w Słowiańskim sklepie.

Miejsce wydania: Siedlce
Data wydania: 2021
Data premiery: 30 wrzesień 2021
Język: polski
Liczba stron: 480
Format: A5
Okładka: miękka
ISBN: 978-83-935244-1-9
Wydawca: Iwona Zajfryd

Patronat medialny:
ISAP Słowiańska Agencja Prasowa
Imiona słowiańskie

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.