Odkryj tradycyjne imiona słowiańskie

Księgarnia Imion słowiańskich: Mitologia słowiańska, Jakub Bobrowski, Mateusz Wrona

Kolejną pozycją, jaką prezentujemy w ofercie Księgarni Imion słowiańskich jest świeżo wydana przez Wydawnictwo Bosz lektura obowiązkowa:


Mitologia słowiańska – Jakub Bobrowski, Mateusz Wrona

Magdalena Boffito (ilustracje)

„Mitologia słowiańska” Jakuba Bobrowskiego i Mateusza Wrony zabiera czytelników w fascynujący świat pradawnych Słowian oraz ich wierzeń. Autorzy, w oparciu o aktualne opracowania naukowe z dziedziny historii, religioznawstwa i językoznawstwa, w sposób barwny i pobudzający wyobraźnię prezentują sylwetki pradawnych bogów i herosów, jak również postaci słowiańskiej demonologii. Tym, co wyróżnia „Mitologię słowiańską” spośród innych dostępnych tego typu książek, jest przyjazny każdemu czytelnikowi język przedstawionych historii, pozbawiony naukowych, często trudno rozumianych terminów. Publikacja ta jest zbiorem fabularnych opowiadań ilustrujących treść słowiańskich mitów, jednak wszystkie kulturowo-historyczne składniki zawartych w niej tekstów – imiona bóstw i demonów, ich atrybuty i zachowania – zgodne są z wiedzą naukową. W połączeniu z atrakcyjną i przejrzystą formą narracji czyni to niniejszą książkę atrakcyjną nie tylko dla badaczy historii Słowian, ale także miłośników literatury fantasy, gier komputerowych i wszelkich działań mających charakter rekonstrukcji przeszłości. Wzbogacona jest o oryginalne ilustracje autorstwa Magdaleny Boffito.

„Zakrawa na paradoks, że współczesny Polak dysponuje prawdopodobnie znaczniejszym zasobem wiadomości na temat mitologii greckiej, rzymskiej, być może nawet egipskiej czy mezopotamskiej, niż mitologii słowiańskiej, najbliższej nam kulturowo. Z niej przecież wyrasta w ogromnej mierze polski folklor, obrzędowość ludowa, a nawet liczne zwyczaje obecne w kulturze ogólnonarodowej (…).”
Ze wstępu

Spis treści:

Wstęp 4

Część I

Bogowie

Stworzenie świata 7
Stworzenie niebios 14
Bogowie ziemi 19
Człowiek 25
Kraina umarłych 29

Część II

Biesy 33

Biesy ziemskie
Duchy domu 35
Południca 42
Wąpierz 51
Wiedźma 63
Strzyga 72

Biesy wodne
Wodnik 88
Boginki 93

Biesy powietrzne
Płanetnik 99
Wiły 103

Biesy leśne
Leszy i mamuny 109
Wilkołak 113

Część III

Junacy 120

Samon, kupiec rudowłosy 123
Niklot, syn Północy 131

Słowniczek trudniejszych wyrazów i nazw własnych 140

Bibliografia 142

Dział: Historia
Dział: Religia i etnografia
Liczba stron: 160
Format: 165 × 235 mm
ISBN: 978-83-7576-325-6
EAN: 9788375763256
Oprawa: twarda
Numer wydania: I
Rok wydania: 2017
Wydawnictwo: Bosz

Cena: 39,90 zł

 

Wszystkich zainteresowanych zakupem powyższej publikacji zapraszamy do kontaktu za pośrednictwem Facebooka, mailowo,  bądź telefonicznie.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.